طراحی وب سایت مجموعه آموزشی و دانشگاه ٢

 

به ادامه نکات طراحی وب سایت مجموعه آموزشی و دانشگاه می پردازیم.

 

- ساختار تمیز تایپوگرافی


از آنجا که محتوا قسمت عظیمی از یک وب سایت مجموعه آموزشی و دانشگاه را تشکیل می دهد، ساختار تمیز تایپوگرافی مهم تر نیز می شود. چه فایده اگر حجم زیادی محتوای خوب داشته باشید اما قابل خواندن نباشد؟
اما تایپوگرافی در طراحی وب سایت کارایی بیشتر از تنها افزایش قابلیت خوانایی دارد. ساختار صفحه و سلسله مراتب محتوا، جایگاه محتوا و ارتباط بین آنها را تعریف می کند. این روش به طور قطع به ترکیب بندی صفحه برمی گردد اما بخش کوچکی از آن به Header ها و پاراگراف ها نیز مرتبط می شود.


university web design 5 1


با وجود نمونه های زیادی که وجود دارد، وب سایت دانشگاه واشنگتون درکی عالی از ساختار تایپوگرافی را ارائه می دهد. متن صفحه چه به صورت روشن تر و چه به صورت تیره تر به طور مشخص از زمینه متمایز شده است. لینک های شناور کاملا تاثیر گذار و مشخص اند و برای کاربر تجربه ای آرام بخش را به همراه دارند.
علاوه بر صفحه اصلی، در صفحات داخلی نیز می توانیم شاهد این ساختار تایپوگرافی نیز باشیم. تغییر اندازه فونت ها در Header ها، عنوان ها، پاراگراف ها و لینک ها. همه با ساختار تایپوگرافی سلسله مراتب خود را طی استایل CSS خود تعریف می کنند.

 

- تراکم بالای محتوا


زمانی که در وب سایت خود با تراکم بالای محتوا روبرو هستید، بهترین کار جداسازی و ساختاردهی آنها در صفحات کوچک تر است تا درک آن را برای بیننده طاقت فرسا نکند. تراکم بالای محتوا زمانی اتفاق می افتد که طراح وب سایت مجبور به جاگذاری حجم بالایی از محتوا در یک صفحه می شود. این مسئله نیازمند متعادل سازی متن، فونت، ساختار و رنگ زمینه مناسب است تا بتواند قابلیت خوانایی را حفظ کند.
محتوای زیاد خود به تنهایی کافی است تا بیننده را حتی قبل از اتمام جمله اول از وب سایت شما براند اما اگر به درستی ساختاردهی و طراحی شود می تواند به صورت طبیعی بیننده را از متنی به متن دیگر برده و او را عمیق و عمیق تر در وب سایت شما ببرد.


university web design 6 1


طرح وب سایت دانشگاه تنسی ساختار صفحات را بر اساس محتوای موجود در آنها به صورت متنوعی طراحی کرده است. صفحه اصلی این وب سایت حاوی یک اسلایدر محتوا همراه با ستونی از لینک های اخبار و اطلاعات مهم است.
بیننده هایی که به دنبال صفحات مشخصی می گردند با طراحی منظم این وب سایت به راحتی مطلب مورد نظر خود را پیدا می کنند. این وب سایت از لینک های اصلی و فرعی برای دانشجویان آینده اش استفاده می کند. علاوه بر این یک نوار تیره از لینک ها نی برای دانشجویان فعلی و استادان برای دسترسی به امکاناتی نظیر ایمیل فراهم شده است. زمانی که قادر به فشرده سازی محتوا نمی باشید، بهترین راه این است که آنها را در صفحاتی متفاوت و لینک آنها را با مسیری مشخص در صفحه اصلی بگذارید.


- طرح های مستقل


طراحی های طرح های مختلف المرکز روشی بزرگ در میان تنوع وب سایت مجموعه آموزشی و دانشگاه هستند. این طرح ها هنوز هم قوانین مشخص ترکیب و سلسله مراتب محتوا را اما با یک دیدگاه رسمی کمتر نسبت به موضوع دنبال می کنند. با کمی طرز فکر ویژه می تواینید طراحی خود را در میان دنیایی از طرح های مشابه، متمایز کنید.


university web design 7 1


یکی از مثال های مورد علاقه من وب سایت دبیرستان طراحی رودآیلند است. از آنجا که این وب سایت برای یک دبیرستان طراحی می باشد، جای تعجبی ندارد که وب سایت آنها پر از هنرمندی و ابتکار باشد. اساس کلی طرح وب سایت طراحی بلوک بلوک است که همان طور که صفحه اصلی را مشاهده می کنید بسیار ساده اما با وقار و عالی است.
زمانی که وب سایت را مرور می کنید متوجه می شوید که بسیاری از صفحات داخلی عکس زمینه متفاوت از پیش تعیین شده دارند که باعث به وجود آوردن یک زمینه غنی در اطراف محتوای اصلی می شود. همچنین هر صفحه داخلی حاوی منوهای مسیر دهی شده و استایل متن خاص هستند.
در کل وب سایت دبیرستان طراحی رودآیلند از لحاظ طراحی خاص و خلاقانه خود قابل تحسین است. وب سایت مجموعه آموزشی و دانشگاه های کمی هستند که می توانند با وجود طرح های کاملا مختلف المرکز از پس طراحی برآیند اما اگر برآیند این شیوه طراحی به طور قطع جلب توجه خواهد کرد.


university web design 8 1


همچنین می توانید نمونه ای از استقلال پذیری را در وب سایت دانشگاه کلارک آتلانتا مشاهده کنید. طرح آنها از یک ترکیب عناصر افق و عمودی استفاده می کند تا حس بی قرینگی را به بیننده القا کند. ممکن است این روش در تئوری روش خوبی به نظر نرسد اما در عمل با مشاهده این وب سایت می بینیم که هم در زیبایی وب سایت تاثیر داشته است و هم استفاده از آن برای کاربر راحت است.
حجم زیادی از محتوای این وب سایت در بلوک ها قرار دارد که باعث می شود طرح به طور طبیعی وفق پیدا کند. از آنجا که وب سایت به طور کامل واکنش گر (responsive) است، عناصر در صفحه نمایش های کوچک تر از حالت عمودی به حالت افقی تغییر پیدا خواهند کرد. بسیاری شیوه های طراحی که در قبل نیز ذکر کردیم در این وب سایت به کار رفته است که مانند اسلایدر عکس ها همراه با ساختار قوی محتوا.


جمع بندی


یادگیری مهارت های جدید و یا به دست آوردن مدرک یک تصمیم بزرگ است. وب سایت مجموعه آموزشی و دانشگاه برای پاسخ گویی به تمام سؤالات موجود هستند. باید بتوانند به دانشجویان گذشته ، حال و آینده پشتیبانی دهند. این شیوه های طراحی تا ریشه طراحی تجربه کاربری به همراه متعادل سازی یک روش برای سازماندهی محتوای صفحه می روند.

 

مطالعه قسمت اول مقاله طراحی وب سایت مجموعه آموزشی و دانشگاه

مطالعه نکات بازاریابی وب سایت دانشگاه و مجموعه آموزشی