طراحی وب سایت فروشگاه و مرکز خرید

 

 

طراحی وب سایت فروشگاه و مرکز خرید برای طراحانی که اولین بار است این نوع وب سایت را طراحی می کنند یک پروژه رویایی است که برای طراحی آن شور و شوق خاصی دارند. پروژه با شور و اشتیاق شروع می شود اما در اکثر مواقع در مدت زمان کمی از شروع آن، برای طراح به کابوس تبدیل می شود.  این مشکلات زمانی به وجود می آیند که طراح بدون داشتن اطلاعات درست و کافی در مورد آن کسب و کار که در اینجا فروشگاه و مرکز خرید است، تصمیم به طراحی وب سایت می گیرد. طراح باید با دیدی باز و فکری تحلیل گر برنامه ای کلی از چیزی که می خواهد در برابر بیننده ها و کاربران وب سایت فروشگاه و مرکز خرید قرار دهد، به طراحی وب سایت بپردازد. یک وب سایت فروشگاه و مرکز خرید باید از بیرون تا داخل مانند یک مرکز خرید واقعی طراحی شود. وجود هر گونه ابهام در ذهن توسعه دهنده و طراح یا نامشخص بودن و عدم وضوح وب سایت باعث فاجعه در وب سایت خواهد شد.
یکی از اشتباهات رایج در طراحی وب سایت مرکز خرید این است که طراح تاکید زیادی بر روی ظاهر وب سایت و قالب خارجی آن می گذارد، بدون توجه به وقدار کافی به داخل آن، کارآمد بودن آن و راحتی کاربر در استفاده از آن و پیدا کردن چیزی که به دنبال آن در وب سایت مرکز خرید آمده است. ناگفته نماند که طراحی وب سایت فروشگاه و مرکز خرید باید به طرزی باشد که با اولین ورود کاربر به وب سایت، تاثیر خود را بر روی کاربر بگذارد و نظر او را جلب کند.
یک طراحی وب سایت فروشگاه و مرکز خرید کارآمد طراحی است که با توجه به احساس رایج بین همه به وجود آمده باشد. با این حال هنوز هم قوانین مشخص و ثابتی در طراحی وب سایت مرکز خرید باید رعایت شود. درک عادات و انتظارات مشتریان و خریداران نقشی بسیار مهم در طراحی وب سایت فروشگاه و مرکز خرید ایفا می کند. وب سایت فروشگاه و مرکز خرید زمانی کارآمد خواهد بود که بتواند آن چیزی که به دنبالش آمده را پیدا کند و به آن دسترسی داشته باشد.
در یک نمای کلی وب سایت فروشگاه و مرکز خرید باید حاوی نقشه راهنمایی برای دسترسی به طبقات مختلف، فروشگاه ها و برند های مختلف داشته باشد. جست و جوی پیشرفته ای که به کاربر این اجازه را می دهد به راحتی برند مورد نظر خود را پیدا کند، همچنین مکان آن برند در فروشگاه و مرکز خرید را متوجه شود. تبلیغات فروشگاه و مرکز خرید، مراسم ها، جشن ها، وقایع مهم و راه های دسترسی به فروشگاه و مرکز خرید. بعد از این نمای کلی به نمای با جزئیات هر یک از برند ها و فروشگاه های داخلی می رسیم. محصولات، تخفیفات، جشن ها و بازگشایی ها ی مربوط به هر فروشگاه. در این قسمت ها خلاقیت در طراحی وب سایت فروشگاه و مرکز خرید از مرحله اول ورود کاربر به وب سایت اهمیت حیاتی دارد.

 


shopping center web design

 

 

• عکس های با کیفیت از محصولات


کیفیت عکس ها در یک وب سایت فروشگاه و مرکز خرید به اندازه طرح ها و طراحی گرافیکی مهم است و باید به آن توجه شود.


• طراحی جذاب و خاص


نمایش تاثیر گذار محصولات نتیجه ی بهتری در بازگشت کاربران به وب سایت و تحت تاثیر قرار دادن آنها دارد. برای جذابیت وب سایت فر.شگاه و مرکز خرید می توان از گرافیک های زیبا، قرار گیری متن ها و فونت ها استفاده کرد.


• مسیریابی آسان


محصولات باید در در بخش ها و دسته ها به بهترین نحو سازمان دهی شوند. اگر لیست محصولات به اندازه کافی بزرگ است، باید از سیستم جست و جوی پیشرفته استفاده کرد تا کاربر و خریدار بتواند دقیقا آن چیزی را که مورد نیازش است و به دنبالش آمده است پیدا کند.


• پیام های تبلیغاتی


یک وب سایت فروشگاه و مرکز خرید که تعداد زیادی تبلیغات دارد، باید به بهترین نحو (در بالای صفحات و کنار صفحات) در وب سایت از آنها استفاده کند. 

 

در زیر به بررسی چند نکته در بهبود تجربه کاربری و درگیر کردن کاربر با وب سایت می پردازیم.


-همان طور که در بالا زیر ذکر کردیم، یکی از تاثیر گذار ترین و درگیر کننده ترین راه ها بر روی کاربر استفاده از عکس ها، ویدئو ها، و پیش نمایش های با کیفیت بالاست. اما تنها کیفیت بالا کافی نیست. ویژگی هایی مانند نمایش ٣٦٠ درجه و بزرگ نمایی که باعث می شوند کاربر حس کند خود موقعیت را در دست دارد. این حس کنترل به کاربر طمینان از خریدش را القا می کند و باعث می شود با خیال راحت و با اطمینان خرید کند. در صورت حضور فیزیکی در مرکز خرید، کاربر محصول مورد نظر را در دست گرفته و از همه زوایا آن را بررسی می کند و زمانی که در وب سایت می تواند محصول را در زوایای ٣٦٠ درجه مشاهده کند، همان حس به او القا می شود. این مسئله اهمیت بسزایی در خرید آنلاین از مرکز خرید و حتی تشویق کاربر به بازدید از مرکز خرید دارد.


-هر رنگ، عکس و قسمت های محتوا در یک وب سایت مرکز خرید باید بتوانند احساست بیننده را برانگیزند. به یاد داشته باشید که بیننده نیاز به تجربه یک حس اعتماد دارد تا بتواند به صورت آنلاین خرید کند. برند ها را با حس و استایل خاص خودشان نمایش دهید. به صورت محاوره ای، خنده آور و .... هر حالتی که بتواند رابطه ای عاطفی بین بیننده و برند بسازد. از تم و زمینه خاص هر برند در قسمت مربوط به آن برند در وب سایت مرکز خرید استفاده کنید.


-استفاده از جمله معجزه گر "پرو قبل از خرید" برای برند های لباس و کفش این اطمینان را به خریدار می دهد که با این که در فروشگاه حضور فیزیکی ندارد و نمی تواند محصول را پرو کند، اما برند مورد نظر فکر همه جا را کرده است. و حتی در صورت خرید آنلاین ، خریدار قادر به پرو آن محصول می باشد.


-دسته بندی محصولات نکته ای بسیار مهم است. اگر کاربر نتواند به راحتی و سریع چیزی که به دنبالش آمده است را پیدا کند، سریع از وب سایت خارج شده و به برند دیگری می رود.

برای مثال وب سایت برند Forever 21 حتی محصولات حراج اش را نیز به صورا جدا دسته بندی کرده است و لینکی مستقیم از آن دسته بندی را در صفحه اصلی خود قرار داده است.

 


shopping center web design forever 21

 


-امروزه شبکه های اجتماعی نقشی بسیار مهم و تاثیر گذار بر جلب مشتری به وب سایت دارند. نظر اشخاص در مورد محصول، قیمت آن، کیفیت آن و پیشنهاد آن باعث تشویق دیگر بیننده ها به بازدید از وب سایت آن برند می شود.

 


بررسی چند نمونه وب سایت فروشگاه


shopping center web design mulberry

 


این وب سایت با استفاده از یک طرح ساده و تمرکز بر عکس محصول وب سایتی هنری که بیننده را به راحتی جذب خود می کند، طراحی شده است. همچنین وب سایت حاوی گالری محصولات و وبلاگ است، عکس افاد معروف که از محصولات استفاده کرده اند .


shopping center web design sanctuary T shop

 

عکس هایی ساده و زیبا از چای و عناصر سازنده آن در صفه اول این وب سایت خود نمایی می کند. در متن نیز از فونت های ساده و تقریبا تک رنگی ستفاده شده است که همه با هم باعث شده اند عکس ها جلوه بشتری داشته باشند. در صفحه محصولات عکس ها قابل بزرگنمایی هستند و با کیفیت بالایی که دارند تمام عناصر موجود در آن چای را نمایش می دهند که نمایی بسیار هیجان انگیز دارد.


shopping center web design zara

 

در این وب سایت سادگی نقش بسزایی دارد. عکس ها با زمینه سفید و کیفیت بالا نمایش داده شده اند. همچنین کالکشن ها بر اساس سال تولید و فصل دسته بندی شده اند. در صفحه نخست این وب سایت شما باید کشوری که در آن می خواهید به خرید از این فروشگاه بروید را انخاب کنید تا محصولات موجود در همان شعب را برای شما بیاورد.

 

shopping center web design apple

 

وب سایت شرکت اپل نیز نمونه ای دیگر از وب سایت فروشگاه است که سادگی را اساس کار خود قرار داده است اما این سادگی در حالیست که کیفیت عکس محصولات بالا و نحوه نمایش سه بعدی دارند. دسته بندی منظم محصولات و توضیح هر یک از ویژگی های آنها، سفارش آنلاین و یافتن نزدیک ترین شعبه فروشگاه نیز از دیگر ویژگی های این وب سایت است.

 

نکات بازاریابی اینترنتی فروشگاه

در دانستنی های دیگر کارآفرین وب  همراه ما باشید.