طراحی وب سایت روزنامه و وب سایت خبری

 


روزانه میلیونها نفر برای به روز بودن و اطلاع از اخبار روز به وب سایت روزنامه ها مراجعه می کنند. طراحی وب سایت روزنامه و وب سایت خبری بدون در نظر گرفتن نوع مطالبی که یک روزنامه آن را پوشش می دهد، آنها را به چالش حجم زیادی از محتوا می کشاند که در صفحه اصلی وب سایت خود می خواهند نمایش دهند. این کار باعث به وجود آمدن تعداد زیادی طرح میشود که طراح را در قابل استفاده کردن و مسیردهی آنها به چالش می کشاند.
کسب درآمد برای وب سایت روزنامه ها یکی از فاکتورهای اصلی است و جالب است ببینیم که آنها چگونه تبلیغات را در طراحی وب سایت روزنامه و وب سایت خبری خود می گنجانند. در بعضی موارد، تبلیغات بیش از حد به معمول به کار می روند یا به صورت سرزده در صفحه نمایش داده می شوند که باعث می شود خواننده را از وب سایت شما براند اما بیشتر وب سایت روزنامه ها به دلیل محتوای در دسترس توانسته اند بدون راندن خواننده از وب سایت، تبلیغات را به کار ببرند.
طراحی وب سایت روزنامه و وب سایت خبری فقط مختص وب سایت روزنامه نمی شود بلکه در هر وب سایت ای که عملکردی مانند نشریه دارد و به صورت دوره ای و آنلاین منتشر می شود بهتر است به کار رود.
در اینجا ما به بررسی وب سایت های روزنامه هایی می پردازیم که روزنامه چاپی نیز دارند، سپس چند نمونه وب سایت روزنامه آنلاین استاندارد را بررسی خواهیم کرد.

 

روش های رایج طراحی وب سایت روزنامه


١ - قالب کلی رنگ بندی وب سایت روزنامه 


بسیاری از وب سایت روزنامه ها و وب سایت خبری از قالب کلی رنگ بندی وب سایت روزنامه که به صورت متن تیره بر روی زمینه سفید است استفاده می کند. بدیهی است که این وب سایت ها از حجم زیادی محتوا استفاده می کنند و قابلیت خوانایی بسیار مهم است. بعضی از وب سایت ها از برای عناوین و Header ها از رنگ های تیره تر و حروف بولد استفاده می کنند. گاهی متن های مهم در صفحه اصلی نیز با رنگ تیره برجسته می شوند.
درصد زیادی از وب سایت روزنامه ها و وب سایت خبری رنگ های آبی و قرمز را به خاکستری و مشکی اضافه کرده و در متن ها از آن استفاده میکنند. رنگ آبی برای سرتیترها، عنوان ها و لینک ها بسیار رایج است. رنگ قرمز به ندرت و برای ناکید استفاده می شود. بعضی از وب سایت ها نیز از ترکیب رنگ ها در قسمت های دیگر مانند مسیر ها استفاده می کنند .


newspaper web design La times 1


وب سایت روزنامه The L.A. Times از قالب کلی رنگی رایج آبی در وب سایت روزنامه خود استفاده کرده است.

 


٢ – بنر های Header و نوار کناری در وب سایت روزنامه


ابته که تمام وب سایت ها نیازمند کسب درآمدند،  تبلیغاتی که در بنر های Header و نوار کناری در وب سایت روزنامه به کار می روند کلید اصلی کسب درآمد هستند. بعضی وب سایت روزنامه ها از بنرهای تبلیغاتی در تمام صفحات خود استفاده می کنند، برخی دیگر به جای استفتده از بنر تبلیغاتی در صفحه اصلی، آنها را در صفحات دیگر و بالای Header نمایش می دهند.
به صورت رایج وبلاگ ها از بنر های کناری ١٢٥ در ١٢٥ پیکسل استفاده می کنند، وب سایت روزنامه و وب سایت خبری به صورت رایج از بنر های ٣٠٠ در ٢٥٠ و یا بنر های عمودی استفاده می کنند.


newspaper web design La times ad 1


همچنین در وب سایت روزنامه The L.A. Times فضاهای استفاده نشده زیادی وجود دارد که می توانند با تبلیغات پر شوند. محتوای این وب سایت روزنامه از طرح های شبه بندی شده استفاده می کند. رنگ های انتخابی مورد استفاده در این وب سایت ترکیب رنگ های مشکی، خاکستری، آبی و قرمز در Header ها، بنرها، تیترها و متن ها می باشد.

 


٣ – منوی اصلی مسیر وب سایت


با وجود استثنا هایی که در این زمینه وجود دارد، وب سایت روزنامه ها و وب سایت خبری زیادی وجود دارند که منو اصلی مسیر وب سایت خود را دقیقا زیر Header اصلی وب سایت و بالای محتوا قرار می دهند.


newspaper web design telegraph 1

 


٤ – محتوا با ساختار جدول بندی شده


بسیاری از وب سایت روزنامه ها و وب سایت خبری از محتوا با ساختار جدول بندی شده استفاده می کنند که به بیننده ها این اجازه را می دهد تا بتوانند مقله های محبوب، آخرین مقاله ها و مقاله هایی که بیشترین نظر ها در موردشان داده شده است را به صورت منظم، جدول بندی شده و به راحتی پیدا کنند. این روش گاهی بر روی نوار کناری و گاهی بر روی محتوای اصلی اجرا می شود. همان طور که در وب سایت روزنامه Wired مشاهده می کنید ساختار جدرل بندی شده به کار رفته است که کنترل بیشتری به کاربر در وب سایت می دهد. این روش همچنین در استفاده از فضای وب سایت به شما کمک کرده به طوری که محتوای زیاد و در معرض دید اما منظم و با قابلیت خوانای بالا برای شما ایجاد می کند.


newspaper web design Wired 1

 


٥ – طرح های شبکه بندی شده


طراحی های شبکه بندی شده در طراحی وب سایت روزنامه و وب سایت خبری رایج است. طراحی های شبکه بندی شده انتخاب محبوبی هستند نه تنها به دلیل ظاهر صریح و مشخصی که دارند، بلکه به این دلیل که تاثیر گذار ترین روش مدیریت و سازمان دهی حجم زیاد محتوا می باشند. وب سایت روزنامه New York Times یکی از شناخته شده ترین طرح های شبکه بندی شده را دارد.


newspaper web design New york times 1


طراحی وب سایت روزنامه New York Times به خوبی از ترکیب رنگ های مشکی و خاکستری در Header ها، بنرها، تیترها و متن ها استفاده کرده است.

 

نمونه ای دیگر از طراحی وب سایت روزنامه و وب سایت خبری، وب سایت روزنامه ورزشی هستند که می توان خلاقیت بیشتری نیز در آنها به کار برد. در زیر وب سایت روزنامه Sporting News را مشاهده می کنید که از طرح های شبکه بندی شده برای محتوا استفاده کرده است. رنگ های انتخابی به کار رفته در این وب سایت قرمز، مشکی و سفید هستند که همچنین رنگ سازمانی این برند نیز می باشند. بسیاری از لینک ها و تیتر های به کار رفته کاربر را به سمت بخش های دیگر وب سایت مانند اخبار رادیویی وب سایت، شبکه وبلاگ و ... می کشاند.

 

newspaper web design sporting news 1

 

 

مطالعه دانستنی های طراحی وب سایت خبری و مجله 

 

با دانستنی های دیگر کارآفرین وب همراه ما باشید.