کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

7 دلیل برای انتخاب مرورگر Microsoft Edge به عنوان مرورگر پیش فرض , و 1 دلیل که باعث می شود چنین کاری نکنید

روز پرده برداری از windows 10  فرا رسید و این ویندوز در دسترس عموم مردم قرار گرفت.

با OS جدید یک مرورگر جدید هم به نام Microsoft Edge (موسوم به  (project Spartan وارد بازار شد.

در پس پرده ظاهر سبک و کوچکی که این مرورگر دارد ویژگی های زیادی وجود دارد که بد نیست قبل از رد کردن سریع و بازگشت به Firefox  و یا  Chrome  نگاهی به آنها بیاندازید.البته لازم به ذکر است که یک دلیل هم برای رد آن وجود دارد که بعدا به جزئیات  آن خواهیم پرداخت.

این مرورگر سرعتی بیشتری از Chrome  و Explorer دارد.

اگر یکی از دلایل شما برای استفاده نکردن از مرورگر ویندوز، سرعت کمی است که Explorer  داشته است , بهتر است همین الان این مشکل را قلم بگیرید , چون این نسخه جدید همه چیز را عوض کرده.

حق را به شما می دهیم , چرا که Explorer در بارگیری عکس ها و چیزهای دیگر بسیار کند بود و اگر بخواهیم کمی صادق باشیم ظاهر زیبایی هم برای جذب کاربر نداشت , ولی Edge با آنچه در تصور شماست کاملا فرق کرده و بسیار سریع و زیباست.

جالب است بدانید Futuremark Peacekeeper  که یک تست عملکرد مرورگر می باشد , نمره 1248 را به این مرورگر داده است.

برای مقایسه , Chrome نمره 447 را دارد , البته chrome  در تست HTML5 نمره 7 از 7 را گرفت در حالی که Edge دراین آزمون قبول نشد.

با این حال Edge از لحاظ استانداردهای مخاطرات خیلی بهتر از IE11 می باشد ومایکروسافت در زمینه پشتیبانی ویژگی های HTML5 کمی سر سری عمل می کند , پس نباید نمره بالا را به حساب برد و باخت حساب کرد.

باید توجه داشت که عدم وجود پشتیبانی از HTML5 به صورت کامل در Edge ویژگی به حساب می آید چرا که همان طور که بیشتر در موردش توضیح خواهیم داد این باعث افزایش سرعت و کم شدن تهدیدات امنیتی می شود.

این مرورگر پشتیبانی Microsoft Active X  ,    Browsers Helper Objectو VBScript را برداشته و در عوض به Third Partyها اجازه می دهد تا توسط HTML5  و  JavaScript  به دلخواه Extention درست کند.

اینترنت اکسپلورر که به صورت از پیش بارگذاری شده با برخی از ساخته های ویندوز 10 آمده در این تست نمره 929 را به خود اختصاص داده و در 2 تا تست HTML5 رد شده است.

مرورگر Edge در آزمون های SunSpider JavaScript سر بلند بوده و سرعتی دو برابر chrome داشته است.

اعداد و ارقام را فراموش کنید , تنها چیز مهم سرعت است.

Reader Mode یا حالت خواندن، مناسب کاربر

درست است که شما می توانید از Add-on در مرورگران مختلف برای ارائه Reader Mode استفاده کنید ویا حتی تنظیمات مانیتور را کمی دستکاری کنید ولی Reader Moder مرورگر Edge که کاملا از فریم خارج است به درد کسانی می خودرند که تجربه خواندنی با کمترین اختلال داشته باشند.

کافیست روی آیکون Reader در Toolbar بالا کلیک کنید وصفحه ی جدیدی باز خواهد شد که دارای قالبی متفاوت و ساده تر خواهد بود . اگر دوباره روی آن کلیک کنید همان صفحه قبلی و به شکل اولیه ای که بود ظاهر خواهد شد.

آیا مایکروسافت از ابتدا این ویژگی را داشت؟ البته که نه ! این ویژگی جدید مناسب افرادی است که زیاد مطالعه می کنند و مقالات زیادی را می خواهند بخوانند.

لیست مطالب خواندنی که بسیار به درد می خورد

درست مثل ویژگی Reader Mode , در صورت تمایل شما می توانید از خدمات Pocket یا ابزار دیگر برای ذخیره و نشان گذاری مطالبی که دوست دارید بعدها مطالعه کنید استفاده کنید ولی Edge  در UI مینیمالیستیک خود ویژگی به نام Reading list mode نهفته که همین امکان را برای شما فراهم می کند.

برای اضافه کردن آیتم مورد نظرتان کافیست روی آیکون Favorite  در Taskbar بالا کلیک کنید و بعد تصمیم بگیرید که آیا دوست دارید این آیتم وارد پوشه Bookmark بشود و یا مستقیم به Reading List شما برود.

این ویژگی برای کسانی که دوست ندارند چیزی را که فقط یکبار قرار است بخوانند را وارد پوشه Bookmark  خود بکنند بسیار خوب است , چرا که انجام این کار لیست Bookmark را برای همیشه شلوغ و به هم ریخته می کند.

نه Reader mode و نه Reading list در ویندوز 10 جدید نیستند , ولی هر دوی آنها به بهترین صورت پیاده سازی شده اند , و مطمئنا شما از استفاده آنها بسیار لذت خواهید برد.

امن تر از گاو صندوق

امنیت مهمترین دلیل برای نتخاب یک مرورگر نیست ولی مایکروسافت تا جای ممکن سعی کرده روی این ویژگی کار کند.

Explorer هدف بسیاری از Malware ها ,  هکرها , ویروسها و غیره بود . برای اجتناب از چنین اتفاقی edge کاملا جدا از بقیه سیستم قرار گرفته است , بنابراین اگر به فرض محال اتفاقی هم بیافتد , بقیه سیستم هیچ آسیبی نخواهد دید.

برداشتن پشتیبانی از کدهای قدیمی یا Legacy Code که اینترنت اکسپلورر را در معرض حمله قرار می داد یکی از کارهایی است که باعث افزایش امنیت شده است.

هیچ چیز بی عیب نیست , حتی یک گاو صندوق

طراحی شده مناسب افراد ناشی و بی تجربه

البته قصد  بر توهین نباشد , ولی تمام چیزهایی که باعث پیچیده شدن یک مرورگر است را می توان از جلوی دید جمع کرده و تجربه کاربر را لذت بخش تر کرد.

اگر گزینه های بیشتری می خواهید می توانید آن ها را در منوی Setting در قسمت راست صفحه به راحتی پیدا کنید.

همچنین کلیدهای On  و Off ساده هم در این مرورگر وجود دارد. شما می توانید رنگ زمینه Reader Mode  را عوض کرده  و یا نوارهای مختلف را نمایان را پنهان کنید . به علاوه می توانید تغییراتی در زمان باز کردن Tab  های جدید به انتخاب خودتان ایجاد کنید و اینها همه جزئی از گزینه هایی است که در اختیار شما قرار گرفته.

شاید مجبور باشید برای تغییر چیزهایی مثل Home Page  و یا فعال سازی Cortana (سیستم هوش مصنوعی ویندوز 10) به Setting پیشرفته مراجعه کنید , گاهی کمبود گزینه ها باعث عصبی شدن کاربر می شود ولی Edge فعلا سعی ندارد که از هر لحاظی کامل باشد.

Cortana می خواهد به شما کمک کند

به هر حال اگر دوست داشته باشید از گزینه Cortana  هم استفاده کنید , تنها نیاز دارید با رفتن به Setting  پیشرفته آن را فعال کنید.

به محض فعال سازی Cortana به دنبال کلمات و جملاتی که هایلایت کردید می رود و اطلاعات مناسب با آن را در اینترنت جستجو کرده و به شما تحویل می دهد.

با وجود اینکه شما می توانید از کنترل صوتی برای دستور بهCortana  در ویندوز 10 استفاده کنید , در Edge  می توانید با هایلایت کلمات و سپس کلیک راست از گزینه ask cortana استفاده کنید.

بسته به سئوالی که می پرسید Cortana  پاسخ هایی را برای شما محیا خواهد کرد.

مثالا اگر نمی دانید Brinks چه چیزی است و دوست ندارید از بطن داستانی که می خوانید خارج شوید , می توانید از Cortana  استفاده کنید.

نوار کناری نیز به شما امکان دیدن وب سایت , مطلع شدن از آدرس و یا تمام کاری را می دهد.

اگر در مورد یک رستوران سئوال بپرسید , اطلاعات در مورد ساعت کاری و کیفیت غذا هم در اختیارتان قرار خواهد داد.

کلیلک کردن روی هر گزینه از نوار کناری باعث محو آن و باز شدن صفحه جدید در Tab جدید می شود , ولی اگر دوست دارید نتایج جستجو Cortana را بعدا مشاهده کنید می توانید آیکون Pin  در کنار آن را بزنید.

حاشیه نویسی و به اشتراک گذاری صفحات بسیار ساده شده است

خوب درمورد این ویژگی هنوز خیلی مطمئن نیستیم , چرا که هم می تواند خیلی به درد بخور و یا فقط غلط انداز باشد.

به هر حال , Edge به شما امکان حاشیه نویسی و تغییر صفحه و سپس اشتراک آن از طریق راه اندازی و نصب  برنامه های مخصوص را می دهد.

از طرفی , می توانید این تغییرات را برای خودتان ذخیره کرده و آن را به OneNote و یا Reading list بفرستید.

به هیچ وجه نمی خواهیم بگوییم این برنامه کامل است ولی اگر دوست داشته باشید در مورد وب سایتهای مختلف نظراتتان را یادداشت کرده و یا دستور پختی را ذخیره کنید می توانید از آن استفاده کنید. همچنین برای دانش جویانی که نیاز به تحقیقات دارند و باید یادداشت بردارند بسیار مناسب است.

استفاده از این ویژگی در ویندوز 10 روی دستگاهی که مجهز به صفحه نمایش لمسی و قلمی است به مراتب آسان تر خواهد بود.

تنها دلیلی که شما از Edge  به عنوان مرورگر پیش فرضتان استفاده نخواهید کرد:

نبود Extentions و افزونه ها

مایکروسافت اعلام کرده که به زودی از Extention ها حمایت خواهد کرد , ولی روز پرده برداری فرا رسید و هنوز خبری از Extetion  ها نیست.

این بدان معناست که اگر شما عادت داشته باشید از طریق add-on  و یا با استفاده از Extentions وارد هر وب سایتی شوید که مجهز به مدیریت پسورد است و یا اگر بخواهید با استفاده از سرویس Bitly لینکها را کوتاه کنید و یا قیمت محصولات را مشاهده کنید , به مشکل برخواهید خورد , مگر اینکه مایکروسافت تصمیم بگیرد به اشخاص ثالث اجازه اضافه کردن  Extentionهای اختصاصی را بدهد.

اگر شما یک کاربر پر استفاده نیستید به احتمال قوی این قضیه مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد ولی از آن جایی که دارید در اینجا این مقاله را می خوانید احتمالا extention  و add-onهای زیادی در حال حاضر روی مرورگرشما نصب است . عدم حمایت مایکروسافت از اشخاص ثالث تصمیمی بود که باعث دل زدگی افراد زیادی شد ولی به سریع بودن بودن آن کمک زیادی کرده است.