کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

فیس بوک اینگونه سازنده یک برنامه محبوب را مجبور به عدم ادامه کار برنامه اش کرد

برنامه Who Deleted Me که به شما این امکان را می داد که بفهمید کدامیک از دوستانتان شما را از لیست دوستان خودشان در فیس بوک پاک کرده است را ببینید، توسط فیس بوک لغو شد.

در یک پست بلاگ، سازنده برنامه Anthony Kuske اینگونه میگوید : "هدف این برنامه این بود که تجربه کاربران فیس بوک را ارتقا دهد اما فیس بوک این چنین فکر نمی کند" و در ادامه می گوید به دلیل محبوبیت این برنامه، قبل از قطع فعالیت به دلیل شلوغی و حجم ترافیک وارده به سرور، دچار مشکلاتی نیز شده بود.

دلیل عدم ادامه فعالیت نیز به سند شرایط سرویس فیس بوک برمیگردد. طبق این سند (قانون شماره 3.2) نوشتن هرگونه برنامه که بتواند محتوای تولید شده توسط کاربر یا اطلاعات آن، یا حتی قابلیت اتصال اتوماتیک به فیس بوک را به واسطه Spiderها، Botها و غیره را داشته باشد بدون اجازه فیس بوک ممنوع است.

برنامه Who Deleted Me، بدون شک با جمع آوری لیست دوستان بصورت اتوماتیک و انجام پردازش بر روی آن این قانون را نقض می کرده است و فیس بوک نیز اعلام کرده است که تمامی برنامه نویسان بایستی به محدودیت هایی که برای آنها در نظر گرفته شده است احترام بگذارند، کاری که Anthony Kuske آنرا انجام نداده است.

در نامه درخواست عدم فعالیتی که فیس بوک برای تولید کننده این برنامه است با اشاره به اینکه نباید برنامه او از سرویس ها و امکانات API فیس بوک سوء استفاده کند این موضوع را نیز بیان کرده است که برنامه او نباید به کاربران اعلامیه ای دهد که کسی از لیست دوستانش آن کاربر را حذف کرده است یا صفحه Timeline او را دیده است.

سئوال اینجاست که آیا Kuske کاری بر خلاف قانون انجام داده است؟ گروه وکلای Perkins Coie که وظیفه حل و فصل مسائل حقوقی کمپانی فیس بوک را به عهده دارد در مورد این برنامه نامه ای به Kuske نوشته است و در آن اشاره کرده است که نرم افزار او کیفیت تجربه کاربران در کار با فیس بوک را کاهش می دهد. همچنین در این نامه آمده است ادامه فعالیت این نرم افزار می تواند غیر قانونی باشد.

همه می دانیم که جمله میتواند غیر قانونی باشد با جمله غیر قانونی است بسیار تفاوت دارد.

فیس بوک همچنین حساب کاربری این برنامه نویس را غیر فعال کرده است و امکان استفاده مجدد این برنامه نویس از APIهای فیس بوک را منتفی کرده است.

البته فیس بوک تا کنون از هیچ برنامه نویسی به جهت عدم رعایت قوانین APIهای آن شکایت نکرده است و هیچگاه معیاری در مورد کلمه غیر قانونی به صورت رسمی اعلام نکرده است.

نظر Kuske اینست که فیس بوک به او زور گفته و او با عجله ادامه کار برنامه خود را لغو کرده است. او در مصاحبه ایاین چنین گفته : "با گذر زمان متوجه می شوم که من کار اشتباهی نکردم و فیس بوک من را زور به غیر فعال کردن نرم افزارم کرده است. اما زمانی که فیس بوک شما تهدید به پیگیری قانونی می کند به قطع می ترسید."

فیس بوک قبلا این چنین مسیرهای قانونی برای مقابله با افراد یا سازمانهایی که هدف به جمع آوری داده های کاربران دارد را پیموده است. اما تاکتیک های فیس بوک برای مقابله با یک برنامه نویس که از کارش راضی نیست سئوال برانگیز است. علاوه بر اینکه فیس بوک دیگر اجازه نمی دهد که این برنامه نویس به APIهای فیس بوک متصل شود، حساب کاربری او را نیز مسدود کرده است. فیس بوک می توانست در اقدامی ملایم تر با مکاتبه با Kuske از او بخواهد که ادامه کار برنامه خود را به آرامی لغو کند تا استفاده از آن منقرض گردد.

اما به جای آن فیس بوک تصمیم گرفت به صورت قانونی پا بر روی گلوی Anthony Kuske قرار دهد. به جای اینکه از واسط های قانونی برای مکاتباتش با برنامه نویسان استفاده کند، فیس بوک می تواند به استفاده از رفتارهای بهتر برای مقابله با وقایع این چنین بیاندیشد.